Za mną kolejna kontrola ortodontyczna. Te następują w moim przypadku dosyć często – co 2 tygodnie, z powodu wykonanej kortykotomi . Dzisiaj poszło nieco szybciej, ponieważ łuki aparatu nie były wymieniane, wymieniane były natomiast krewetki 😉 (ligatury metalowe) oraz łańcuszki. Zauważyłem również, że przynajmniej w jednym punkcie łańcuszek został zaczepiony inaczej.
Przed i po wizycie (przepraszam za różnicę światła, zdjęcia wykonane w odstępie kilku godzin).
Jak zwykliśmy to robić z Kasią, z myślą o naszych czytelnikach ;), jeszcze przed opuszczeniem gabinetu dopytałem, w jakim celu zakłada się wspomniane łańcuszki.
Czemu służą łańcuszki? Otóż ich zastosowanie jest różnorodne. Większość osób, która wcześniej miała z nimi do czynienia zapewne już wie, że łańcuszki służą do usuwania szpar pomiędzy zębami – powstałych (niepoprawnie) w sposób naturalny, bądź po ekstrakcji. Jest to natomiast tylko jedno z możliwych zastosowań.
Łańcuszki ortodontyczne służą również do odrotowania (“odkręcania”) zębów w poprawnym kierunku. Już z samego wyglądu łańcuszka można wnioskować, że odpowiednie ich zaczepienie o zamek może wywołać siłę działającą w bok i rotację zęba – jak to jest w przypadku mojej dolnej lewej trójki (kła).
O ile dobrze zrozumiałem, w połączeniu z grubszym łukiem łańcuszek może również wspomóc manewr cofnięcia zębów, jeśli taki jest wymagany. Obecnie moje górne zęby (widać to w szczególności po jedynkach) zachowują pewną odległość od dolnych jedynek – już wkrótce również tą nieprawidłowością zajmie się moja ortodontka. Jestem ciekaw, czy będę musiał tymczasowo wrócić do potraw “papkowatych” z tytułu zwiększonej wrażliwości 😉
Porównanie: zdjęcie 3.11 i 15.11 (12 dni później).
W moim przypadku nie ma szczelin – przeciwnie, regularnie trzeba robić delikatnie stripping, aby zrobić miejsce na ruch zębów.
Warto również wspomnieć, że łańcuszek nieco utrudnia higienę okolicy aparatu, dlatego trzeba ją przeprowadzać ze zdwojoną uwagą.
Mieliście założony łańcuszek ortodontyczny? Jak go znieśliście? Czytaliśmy, że taki łańcuszek potrafi zamknąć niewielkie szpary nawet w jedną noc :O!