Serdecznie zapraszamy do lektury trzeciej, ostatniej już części artykułu Hani!
Część 3. Czyli opowieść o tym, czy bolało i jak było po operacji
❤️ Trzecią część artykułu chciałabym zadedykować swojej szpitalnej współlokatorce, Paulinie. Osobie, która sama przeszła operację szczęki. Dzięki niej pobyt w szpitalu nie był taki ciężki, a i rady jakie mi dawała były bardzo pomocne przy rekonwalescencji :).
Podczas samego zabiegu byłam znieczulona, ale po operacji bolało i to bardzo. Jednak podobno człowiek uodparnia się na ból. Moim największym lękiem po operacji była prognoza braku czucia. Każdy taki zabieg wiąże się z przecięciem nerwów. Każda operacja niesie za sobą ryzyko braku powrotu czucia. Bałam się tego bardziej niż samej opuchlizny i bólu. Brak czucia na początku rekonwalescencji jest dość..hmm..ciężki do zniesienia, ale z każdym dniem czucie wracało. Po 3 tygodniach “odzyskłam” czucie w 80% w szczęce. Dziś mogę powiedzieć, że jestem sprawna w 99.9% :). Jeśli zaś chodzi jeszcze o sam ból – leki przeciwbólowe dostawałam po operacji 2 razy dziennie. Po 3 dniach odmówiłam jednak przyjmowania ich, bo nie chciałam się faszerowć chemią, a i tak dostawałam dużo innych strzykawek. Nie przyjmowałam więc ŻADNYCH leków przeciwbólowych, ale mimo tego dawałam radę normalnie funkcjonować. Dużo ulgi dawały mi okłady żelowe zamrożone na kość.
Zanikająca już opuchlizna po operacji.
Czy warto było przez to wszystko przechodzić? Tak. Nic więcej tu pisać nie będę. Dość wymowny jest fakt, że po operacji kupiłam 15 szminek :):):)
Jeśli nadal zastanawiacie się, czy warto przechodzić przez takie katusze, to mogę napisać, że inne plusy operacji to:
– po zejściu opuchlizny efekty widoczne są od razu
– samoocena wzrasta do 100
– dostaje się około miesiąca zwolnienia
– masa ciała spada
– inne osoby wykazują dużo troski 🙂
Są też oczywiście minusy:
– opuchlizna trzyma się do 4 tygodni
– dieta jest monotonna
– wszyscy dookoła się przyglądają
– przez pewien czas można spać tylko na plecach
Hania (przed i po operacji) z małą Zosią na kolanach ❤️.
Każdemu, kto przygotowuje się do takiej operacji i zastanawia się, co zabrać ze sobą do szpitala, proponuję taki niezbędnik:
- Wygodna piżamka – co ważne z dużym, rozpinanym dekoltem. Twoja ogromna głowa musi się przez nią zmieścić.
- Płyn do płukania jamy ustnej – wg preferencji.
- Szczoteczka do zębów – Jak najbardziej MIĘKKA! Najlepiej taka malusia dla przedszkolaków.
- Wazelina kosmetyczna – o smarowania ust oczywiście. Opuchnięte usta pękają i są bardzo suche. Sprawdziłam kilka specyfików. Wazelina to nr 1.
- Okłady żelowe – dwa małe.
- Słomki i rurki – do jedzenia i picia.
- Wygodny dresik do spacerów po szpitalu.
Pomijam tu rzeczy takie jak ręcznik, czy płyn do mycia się oraz – oczywiście – bielizna na zmianę.
Niedługo minie rok od operacji. Czuję się świetnie. Jem już prawie wszystko, unikam jednak bardzo twardych produktów tj. orzechów, nasion. W związku z tym nie jadłam jeszcze snickersa, ale nie mam już problemu z 3Bitem ;).
Większość osób zauważyła już różnicę w moim wyglądzie, ale każdy dziwi się, czemu się zdecydowałam. Ja jednak nie cofnęłabym czasu, a gdybym miała wybór to poddałabym się zabiegowi jeszcze raz.
Obecnie jeszcze noszę aparat ortodontyczny (16 – sty miesiąc), ale już niedługo (jeszcze w marcu!) się z nim pożegnam 🙂
Pozdrawiam,
Hania
Wiele osób pytało nas w mailach, czy operacja Hani była płatna. Otóż – zabieg Hani wykonywany był w ramach NFZ, w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie. Jeśli jednak przyszłoby Wam wykonywać taki zabieg prywatnie, należy liczyć się z kosztem około 20 000 zł. Znajomy Hani miał operację dwuszczękową i zapłacił za nią około 25 000 zł.
Haniu, w imieniu wszystkich Zadrutowanych dziękujemy za podzielenie się swoją historią! Gratulujemy odwagi oraz efektów leczenia, przez które przeszłaś :)))!
Czytaj nieplanowaną część 4 artykułu!
Jeśli znajomi planują wyprostować swoje zęby, podajcie im nasz adres 😉💕!
Jeśli jeszcze tego nie zrobiła(e)ś, dołącz do nas na Instagram 🏖 oraz Facebook 👍.
Czekamy również na Twoją historię i opis doświadczeń! Zajrzyj tutaj i dowiedz się więcej!